KLINCZ

muay thai Warszawa

Klincz – słowo pochodzi z języka angielskiego (clinch) i oznacza uchwyt w zwarciu w pozycji stojącej. Niekiedy używa się nazwy „uchwyt klamrowy” lub „klamra”. Jest to ekstremalnie bliski dystans, do którego nie dopuszcza się w boksie, sportowym karate, kick-boxing czy taekwondo. Ćwiczenie sparingu w klinczu i sposobów wyjścia z niego jest bardzo ważne w sytuacji, gdy przeciwnik stosuje klincz, uniemożliwiając nam uderzanie i chcąc obalić nas i kontynuować walkę w parterze. Zmęczeni bokserzy często klinczują i przytrzymują przeciwnika. W klinczu należy uważać na uderzenia głową. Nie zaszkodzi nauczyć się ich na wszelki wypadek.
Umiejętności kontynuowania walki w klinczu ćwiczono w tradycyjnych stylach karate, kung-fu i innych sztuk walki z Azji Południowo-Wschodniej, ale w sztukach tych nie opracowano metod sparingowych. Dopiero tajski boksmuay thai pozwolił adeptom na spontaniczne stosowanie tych umiejętności. Podczas walki na ringu ćwiczący boks tajski (dawna nazwa boks syjamski) skutecznie stosują w zwarciu uderzenia kolanami i łokciami. Podczas zawodów typu MMA na przykład formuły K1 czy UFC często widzi się wyższych zadwodników nokautujących uderzeniem kolana nawet w klinczu lub zawodników bardziej zręcznych, którzy w zwarciu chwytem za nogi przewracają przeciwnika i sprowadzają walkę do parteru.
Umiejętności kontynuowania walki w klinczu są bardzo ważne z punktu widzenia samoobrony, gdzie w walce ulicznej często cięższy, silniejszy napastnik próbuje zepchnąc broniącego się lub skraca dystans w celu rozstrzygnięcia starcia w walce zapaśniczej.
Ćwiczenie kontr i przeciwakcji na chwytanie za nogi i uderzenia w zwarciu oraz wolna walka w klinczu na wzór muay thai to ważny element wyszkolenia adeptów Centrum MMA Warszawa. W odróżnieniu od boksu tajskiego stosujemy kaski chroniące twarz oraz rękawice do MMA, a nie bokserskie. W końcu to Centrum MMA Warszawa, a nie Centrum Muay Thai Warszawa!

มวยไทย วอร์ซอ – napis po tajsku oznaczający Muay Thai Warszawa lub boks syjamski Warszawa muay thai