Tomasz Piotrkowicz
– ur. 1957 w Pruszkowie
– wykształcenie wyższe przyrodnicze – studiował biologię na UW i fizjologię żywienia na SGGW. Jeden z prekursorów sztuk walki w Polsce: karate, battodo, chanbara
– najwyższy tytuł trenerski „hanshi” w japońskich sztukach walki otrzymał z rąk mistrza Takemasa Okuyama 10. dan w imieniu Światowej Federacji Budo w 2014 r.
W 1970 r. rozpoczął treningi jiu-jitsu, w dwa lata później karate. W czasie studiów ćwiczył też koreański styl walki kyoksul, który miał charakter walki combat i opracowany był przeciwko taekwondo. Poza walką wręcz jest ekspertem w posługiwaniu się różną bronią, szczególnie mieczem samurajskim. Szkoli adeptów walki bronią poczynając od noża a kończąc na włóczni japońskiej yari i glewii naginata.
Jeden z pierwszych instruktorów sportu karate w Polsce i instruktorów I klasy. Instruktor boksu Polskiego Związku Bokserskiego. Międzynarodowy instruktor sportów chanbara klasy A, sędzia międzynarodowy karate i spochan. Nauczyciel wielu warszawskich instruktorów sztuk walki. Autor książek z zakresu walki wręcz i białą bronią oraz filmów szkoleniowych z tej tematyki.
Wprowadził w Polsce karate i kobudo Gosoku – ryu, battodo – japońską szermierkę z użyciem ostrych mieczy i cięć mieczem – tameshigiri, spochan – nowoczesną sportową szermierkę japońską, kubotan – narzędzie samoobrony używane na całym świecie. Pierwszy Polak, który otrzymał tytuł shihan – „profesora” sztuk walki (w 1994 r.).
Hanshi Piotrkowicz uzupełnił system Kubota jiu-jitsu (kubojitsu) o techniki bokserskie i walkę zapaśniczą w rashgauardach. Wiekszą uwagę też zwrócił na wyszkolenie adeptów MMA pod kątem samoobrony, szczególnie obrony przed atakiem nożem i pałką.
Dzięki wprowadzeniu tych technik i prowadzeniu walk w specjalnych kaskach i rękawicach system ten można w pełni nazwać nowoczesnym MMA, opartym jednak o metodykę zaczerpniętą nie tylko z tradycyjnych sztuk walki budo, ale także nowoczesne metody wzięte z olimpijskich sportów walki: boksu, zapasów, judo, szermierki. Shihan Piotrkowicz używa nazwy jujitsu MMA dla tego systemu.
W 2014 roku, po dwudziestu latach używania tytułu shihan (odpowiednik profesora w nauce) mistrz Tomasz Piotrkowicz otrzymał najwyższy tradycyjny stopień trenerski w japońskich sztukach walki budo, a mianowicie tytuł hanshi.
W grudniu 2023 roku od Światowej Federacji Budo otrzymał tytuł Sogobudo Soke i maksymalny stopień 10. dan. Tutuł Sogobudo Soke oznacza twórcę kompletnego systemu Budo, czyli sztuk walki.
Hanshi Piotrkowicz z zawodowymi tajbokserami muay thai w Bangkoku 2014 r.
Centrum MMA Warszawa prowadzi z pomocą swoich synów, instruktorów: Michała i Jakuba. Wspólnie z nimi rozwija wciąż ten system, czerpiąc inspiracje od różnych mistrzów i trenerów sportów walki z całego świata. Jakub Piotrkowicz pracował w Azji Płd. – Wschodniej blisko 7 lat, trenując m.in. w klubie mistrza świata Muay Thai – Buakaw Banchamek. Ćwiczył też Kung-Fu w klasztorze Shaolin oraz brazylijskie ju-jitsu BJJ. Michał Piotrkowicz odwiedził Banchamek Gym w Bangkoku w 2014 r.
Michał i Jakub Piotrkowicz w randori podczas obozu letniego.