GRAPPLING

grappling WarszawaGrappling lub pisane po polsku grapling to walka zapaśnicza polegająca na obalaniu (rzutach), duszeniu, dźwigniach, trzymaniach, ale bez uderzania. Po angielsku „grab” znaczy złapać, schwytać. Grapling koncentruje się na przewróceniu przeciwnika i walce w parterze do pełnej dominacji nad nim. Tworzone obecnie przepisy submission fighting stwarzają okazję do konfrontacji uprawiających różne sztuki walki: zapasy, judo, jiu-jitsu, brazylijskie jiujitsu BJJ, sambo. Chwyty graperskie stanowią bardzo ważny element wyszkolenia w Warszawskim Centrum MMA. Nauka obalenia przeciwnika i późniejszej dominacji w parterze, nie dzięki sile fizycznej a technice i wytrzymałości, chyba najlepiej opracowana jest w brazylijskim jiujitsu, stąd techniki te są częstym elementem szkolenia (jak i sam sparing w parterze). Oczywiście, zgodnie z ideą mieszanych sztuk walki MMA najpełniej wyszkolonym adeptem będzie ten, ktory pozna dobrze sztuki walki polegające na uderzaniu (boks, karate lub kick-boxing), jak i te na chwytach (grappling, jiu-jitsu, BJJ).
Stąd w programie szkolenia adepci poznają podstawy różnych sztuk walki, a sparingi prowadzi się jako: randori (jiu-jitsu), kumite (karate), sparing bokserski, walkę w parterze (ne-waza), submission fighting i wreszcie MMA sparring (uderzanie i chwytanie, ze stójki do parteru).
Instruktorzy: Tomasz Piotrkowicz i Michał Piotrkowicz podczas zawodów i seminariów w sztukach walki w Los Angeles w 2007 r. mieli okazję poznać „ojca amerykańskiego grapplingu” Gene LeBell.

Legenda amerykańskiego wrestlingu Gene LeBell z Takayuki Kubotą (twórcą kubojitsu). Kubota jest w koszulce Warszawskiego Centrum Karate, którą otrzymał od Tomasza Piotrkowicza.