Karate znaczy po japońsku „puste ręce”. Powstało przed setkami lat na Okinawie jako zaadoptowany z chińskich sztuk walki wu-shu system skutecznej samoobrony, w którym dominowały uderzenia pięścią i otwartą dłonią (tsuki i uchi) oraz kopnięcia (keri). Karate jest nadal najliczniej na świecie uprawianą sztuką walki i choć nie weszło do programu olimpijskiego ma rozbudowany system współzawodnictwa sportowego. Karate nauczano dawniej za pomocą kata – układu walki bez przeciwnika, który był powtarzany, przechodził z ojca na syna, z mistrza na ucznia. W latach dwudziestych XX wieku Gichin Funakoshi (1868 – 1957), a za nim inni mistrzowie z Okinawy rozpropagowali karate w Japonii, a po II wojnie światowej karate dotarło do wszystkich krajów świata. Obecnie w nauczaniu karate (poza tradycyjnymi szkołami) dominują techniki sparingowe czyli kumite.
Techniki karate zaadoptowane do MMA nauczanego w Warszawie to przede wszystkim kopnięcia i sposoby obrony przed nimi. Walka karate jest prowadzona w dłuższym dystansie niż boks (mówiąc po boksersku „poza dystansem”). Sparing karate – kumite prowadzimy, podobnie do bokserskiego, w specjalnych kaskach chroniących szczególnie twarzoczaszkę oraz w rękawicach do MMA.
Pierwszymi nauczycielami karate w Polsce byli instruktorzy włoscy, po nich japońscy, a jednym z prekursorów karate Shotokan w naszej Stolicy jest ich uczeń – Tomasz Piotrkowicz 8. dan karate, uprawiający je nieprzerwanie od 1972 r. i nauczający tej sztuki, najpierw kolegów, później studentów będąc trenerem sekcji AZS na UW i SGGW. Miał okazję trenować pod okiem wielu japońskich mistrzów, jak: Ochi, Kanazawa, Nishiyama, Higaonna, Kubota. W 1991 r. założył Warszawskie Centrum Karate, jeden z najstarszych i największych prywatnych klubów karate w Polsce. Jest absolwentem pierwszego w Polsce kursu instruktora karate, jednym z pierwszych instruktorów I klasy, był współorganizatorem pierwszego kursu sędziego karate, sędzią na I Mistrzostwach Polski Polskiego Związku Karate w 1981 r. Zorganizował po raz pierwszy w Polsce Puchar Świata w Karate w Warszawie w 1997 r. Pełnił funkcje prezesa Studenckiej Federacji Karate, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Karate. Obecnie jest prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Budo i II trenerem kadry Polskiego Związku Karate Fudokan. Wykształcił dziesiątki instruktorów i setki czarnych pasów nie tylko w karate, ale i w innych japońskich sztukach walki.
Michał Piotrkowicz 4. dan karate jest czterokrotnym mistrzem świata w dwóch federacjach karate (o różnych przepisach), instruktorem i sędzią karate.
Jakub Piotrkowicz 3. dan karate także ma za sobą bogatą i obfitującą w tytuły mistrzowskie karierę zawodniczą, instruktorską i sędziowską w karate.