judo Warszawa

Rzuty – po japońsku nage no waza (techniki rzutów) to rodzaj technik polegających na przewróceniu przeciwnika. W zależności od stroju: judogi lub rashguard zmienia się technika wykonania rzutu i dochodzą nowe rodzaje rzutów.
Wg Judo Kodokan wyróżnia się rzuty wykonywane w stójce, zwane tachi-nage-waza oraz rzuty poświęcenia, gdzie wykonujący także przewraca się, żeby rzucić napastnika: sutemi-nage-waza. Rzuty z pozycji stojącej dzielą się na rzuty: rękoma (te-waza), przez biodro (koshi-waza) oraz przez nogę (ashi-waza). Z kolei rzuty poświęcenia podzielić można na: te z upadkiem na plecy (ma-sutemi-waza) oraz te z upadkiem na bok (yoko-sutemi-waza).
Z rzutów często wydziela się podcięcia, jako oddzielną grupę. Wśród podcięć, czyli dynamicznych zahaczeń nogą o nogę przeciwnika aż do obalenia go wyróżnić można podcięcia zewnętrzne (tj. od zewnątrz) soto-gari oraz wewnętrzne (tj. od wewnątrz) uchi-gari.
W Centrum MMA Warszawa w programie nauczania przewidziana jest nauka rzutów wykonywanych w judogi i rashguardach. W końcu to Centrum MMA Warszawa, a nie Centrum Judo Warszawa!
Przy ćwiczeniu rzutów w strojach typu judogi korzystamy przede wszystkim z metodyki, jaką oferuje judo i brazylijskie jiu-jitsu BJJ. Dołączone są także wybrane rzuty aikido i aiki-jutsu.
Rzuty wykonywane bez judogi (rashguard, koszulka lub gołe ciało) opierają się bardziej na metodyce, którą wnoszą sportowe zapasy i zawodowy wrestling.
Istotnym aspektem podczas ćwiczeń rzutów, na który jest kładziony szczególny nacisk w kubojitsu stanowi trenowanie tzw. przeciwrzutów oraz wszelkich akcji kontrujących. We wczesnym etapie „zakładania techniki” praktycznie na każdy rzut można znaleźć przeciwrzut.
Z wykonywaniem rzutów związany jest zapaśniczy most i półmost (odchyleni do tyłu dotykamy głową maty lub głową i ramieniem). Te techniki stosowane są jako rodzaj obrony przed położeniem na łopatki w zapasach, jako rzut poświęcenia lub są efektownym przeciwrzutem (rzut kontrujący). W celu unikniecia kontuzji wymagają jednak wielu ćwiczeń wzmacniających plecy i kark.
W Centrum MMA Warszawa istnieje dwutorowe nauczanie rzutów z tego względu, że podwaliny szkoły oparte są na kubojitsu – szkole jiu-jitsu stworzonej przez Takayuki Kubota. Jednak w celu kompleksowego przygotowania adepta MMA konieczne jest wyjście poza walkę w judogi. Jeśli celem treningu jest samoobrona, to wszechstronne wyszkolenie zgodne jest z ideą uprawiania MMA. Mieszane sztuki walki to nie chaos techniczny, a różne umiejętności nabyte przed ucznia, przyswojone zarówno ze stylów „uderzających”, jak i „stosujących chwyty”. Umiejętności te mogą być zastosowane w bardzo różnych sytuacjach.

柔道 ワルシャワ – napis po japońsku oznaczający Judo Warszawa

講道館柔道 ワルシャワ – napis po japońsku oznaczający Kodokan Judo Warszawa